slowczech
(212**) Eliška: Jak být šťastný
Ahoj, jak se ti dneska daří? Jaký byl tvůj týden? Nebo jaký jsi měl(měla) víkend? Dneska pro tebe mám zajímavé téma: Jak být šťastný. Mám pro tebe deset bodů (takže zaprvé, zadruhé, zatřetí,… až zadesáté) a je to můj názor. Já ti chci říct, co si já myslím. A napiš mi, co si myslíš ty? Nechci mluvit o tom, že každý vidí štěstí jinak. To je jiné téma. Ale chci mluvit o tom, ja být spokojený, jak mít fajn život, jak být v rovnováze. Co je to “být v rovnováze“? To znamená mít balanc. Cítit se v klidu a dobře. Rovnováha je balanc.
A ještě pro tebe mám další slova, která možná neznáš:
něco ZJISTIT – objevit nějakou informaci. Druhý člověk zjistí, že jsme neříkali pravdu. On bude jednoho dne vědět, že jsme neříkali pravdu. Zjistit je super slovo (anglicky “to find out”).
NAPLŇOVAT – dělat něco plné. Sklenička je prázdná, já do skleničky dám vodu a sklenička je plná. Já ji naplňuju. A my potřebujeme práci, která nás naplňuje. Takže se cítíme plní.
něco OCENIT/OCEŇOVAT – dát cenu, dát hodnotu. Oceníme nebo oceňujeme věci, které máme rádi. Ty věci jsou pro nás cenné. Ty věci pro nás mají hodnotu.
NEJCENNĚJŠÍ věc – je věc, která pro nás má největší cenu. Je pro nás nejdůležitější. To nejcennější, co máme, je náš čas. Čas je pro nás velmi důležitý.
PODNIKAT – nemít práci, ale mít firmu nebo třeba značku slowczech. Já jsem freelancer, já podnikám. Posílám faktury, nemám šéfa.
ZTRÁTA ČASU – něco ztratit znamená už to nemít, omylem. A když jsem ztratila čas, dělala jsem něco, co nebylo ideální. Ztráta času anglicky je waste of time. Třeba “Psát text ručně je ztráta času. Můžeš použít voice recognition v každé druhé aplikaci.”
MÍT LEPŠÍ VĚCI NA PRÁCI – Mám lepší věci na práci než psát texty pro Facebook. Nebo mám lepší věci na práci než hlídat tvoje dítě – to je trošku ošklivé, já vím.
CÍTIT – Jak se cítíš? Cítíš se dobře? Cítíš se unaveně? Cítiš, že jsi ve stresu?
ZEPTAT SE NA CESTU – Když neznám cestu, musím se zeptat na cestu. Prosím vás, kancelář slowczech je v této ulici? Ano, ještě asi 200 metrů.
Tak, to bylo poslední slovo nebo fráze. A ještě než začneme, chci ti říct, že kniha Learn Czech cases with stories je moc populární mezi studenty slowczech. Takže jestli tuto knihu ještě nemáš a chceš poslouchat a číst příběhy, kde je hodně genitivů, hodně dativů, hodně lokativů a tak dále, podívej se do e-shopu slowczech.
Zaprvé – vždycky říkej pravdu. Bolí to. Je to těžké. Ale říkej pravdu. Nelži. Proč? Když říkám pravdu, nemusím si pamatovat, komu jsem řekla to a komu jsem řekla tamto. Ale hlavně, když neříkáme pravdu, ten druhý člověk vždycky… vždycky… vždycky zjistí, že jsme lhali. Ten druhý člověk zjistí, že jsme neřekli pravdu. Za týden, za rok nebo za pět let. A to bolí víc než na začátku, když říkáme pravdu.
Zadruhé – hledej a dělej práci, kterou máš rád. Nebo podnikej. Když nás práce nemotivuje a nebaví, jsme frustrovaní. A celá naše rodina je pak taky frustrovaná. Potřebujeme práci, která nás naplňuje. To znamená, že jsme plní. Že jsme lepší a lepší, protože přirozeně potřebujeme být lepší a lepší. Že se učíme něco nového, vidíme nové věci, poznáváme nové lidi, protože přirozeně nemáme rádi rutinu.
Zatřetí – riskuj. Musíme riskovat. Když neriskujeme, život je nuda! A kdo chce žít nudný život? Já teda ne!
Začtvrté – ignoruj, co si o tobě myslí ostatní lidé. Proč přemýšlet nad tím, co si o nás myslí ostatní lidé? To je ztráta času. To je ztráta energie. Jsme svobodní lidé. Každý si může myslet, co chce. Jenom rodina a přátelé – to jsou důležití lidé. Tady neignoruj, co si o nás myslí rodina a přátelé. Ale ostatních 7 miliard lidí? To je mi fuk! To je mi jedno! To mě fakt nezajímá. Proč? Jak jsem říkala, je to ztráta času. A taky ten druhý, který o nás říká špatné věci, očividně nemá nic lepšího na práci. A to je jeho problém, ne můj.
A proto zapáté – chápej, že to nejcennější, co máme, je náš čas. Proč přemýšlet nad tím, co si o mně ostatní myslí? Já mám lepší věci na práci: milovat partnera, milovat rodinu, chodit ven s přáteli, číst, hrát na klavír, cestovat, malovat, sportovat, chodit do přírody, dělat práci, co mě baví. Protože čas je to nejcennější, co máme.
Zašesté – poznej sám sebe. To znamená, že ty musíš znát sebe, ty musíš vědět, kdo jsi, co máš rád, co nemáš rád, co chceš, co nechceš, co se ti líbí, co se ti nelíbí, a tak dále (atd.). Když vím, kdo jsem, řeknu to lidem okolo. Partnerovi řeknu, proč jsem smutná. Mamince řeknu, proč se teď cítím špatně. Šéfovi řeknu, proč chci jiný projekt. Kamarádovi řeknu, že teď potřebuju čas a odpočívat. Protože vím, kdo jsem. Vím, co chci. Vím, co potřebuju. A protože znám sama sebe. Nebo jako muž znám sám sebe.
Zasedmé – nauč se cítit, kdy jsi ve stresu. Nauč se poznat, že jsi ve stresu. A zpomal. Odpočívej. Nepracuj. Vypni telefon. Jdi ven na procházku. Uvař si něco dobrého. Zdraví je důležitější než nějaký projekt nebo konference.
Zaosmé – dobře jez. Vař dobré jídlo. Jez dobré jídlo. Když jíme špatně, cítíme se špatně. Když jíme dobře a kvalitně, cítíme se dobře a kvalitně a jsme plni dobré energie. Jídlo je základ!
Zadeváté – chápej, že nic nikdy není perfektní. Život musí být 50% v plusu a 50% v mínusu. Musíme mít věci, co nemáme rádi. Protože potom oceníme to, co máme rádi. Musíme mít negativní emoce, protože víme, co jsou pozitivní emoce. Musíme mít smutné dny, protože potom víme, že máme šťastné dny. Akceptuj rovnováhu. Buď spokojený, že máš špatný den. Protože potom přijde zase hezký den.
A Zadesáté – hledej cíl, kam chceš jít. Když víme, kam jdeme, je jednodušší se zeptat na cestu. Když víme, kam jdeme, dostaneme se tam rychleji.
Jak jsi asi slyšel(a), řekla jsem hodně imperativů – to jsou slova jako riskuj, ignoruj, hledej, říkej, vař, nepracuj…! Já ti říkám, co musíš udělat. Jestli chceš vědět, jak gramaticky funguje imperatif, podívej se do transkriptu této supr epizody.
A ještě jednou zopakuju deset bodů, jak být (podle mě) šťastný. Ale pozor, ty nemusíš souhlasit. Můžeš si myslet něco jiného. A víš co? Mně je fuk, co si myslíš! Haha. Takže zaprvé – vždycky říkej pravdu. Zadruhé – hledej a dělej práci, kterou máš rád. Zatřetí – riskuj! Začtvrté – ignoruj, co si o tobě myslí ostatní lidé. Zapáté – chápej, že to nejcennější, co máme, je náš čas. Zašesté – poznej sám sebe / poznej sama sebe. Zasedmé – nauč se cítit, kdy jsi ve stresu. Zaosmé – dobře jez. Zadeváté – chápej, že nikdy nic není perfektní. Zadesáté – hledej cíl, kam chceš jít.
A co ty, jaký je tvůj názor? Jak být podle tebe štastný? Napiš do komentáře pod transkript této epizody na web slowczech. A jestli se ti líbí podcasty a videa a další materiály, buď naším patronem přes www.patreon.com/slowczech. Tvoje korunky nebo eura jdou na mikrofony a nové vybavení (chceme si koupit green background – zelené pozadí na nový tip videa, haha, to bude sranda! Nebo platíme hosting a chceme pro slowczech nový web a tak dále. Jestli se ti líbí naše materiály zdarma, buď prosím naším patronem. Díky moc a čau!
IMPERATIVE
1 – if the root ends in 1 consonant (pracovat, ) >> we create a “oni” form (oni pracujou) >> and delete the vowels: pracuj!
zpomalit –> oni zpomalí –> zpomal!
akceptovat –> oni akceptujou –> akceptuj!
riskovat –> oni riskujou –> riskuj!
ignorovat –> oni ignorujou –> ignoruj!
2 – if the root ends in 2 consonants (číst) >> we create “oni” form (oni čtou) >> delete the vowels and add “i”: čti!
oni nelžou –> nelži!
oni vypnou –> vypni!
3 – if the infinitif ends in “-at” and the “oni” form ends in “ají” (dělají) >> we delete the vowels from the “oni” form and add “ej”: dělej!
oni říkají –> říkej!
oni podnikají –> podnikej!
oni hledají –> hledej!
oni poznají –> poznej!
oni odpočívají –> odpočívej!
4 – VÝJIMKY: Nauč se! Jez! Jdi! Vař! Chápej!
The post (212**) Eliška: Jak být šťastný appeared first on slowczech.