Jacek Kotarbinski Podcast
11 trendów marketingu w 2020 roku
W grudniu przeanalizowałem trochę trendów, badań i różnego typu analiz dotyczących przyszłości znaczenia marketingu w firmach. Znajdziecie tutaj garść syntetycznych wniosków na najbliższy rok, które stają się fundamentem najbliższej dekady.
Zasadniczo rola i znaczenie szefa marketingu (CMO) ulega wzmocnieniu. Zdarzają się firmy, które likwidują stanowiska szefa marketingu tyle, że ich funkcje są przejmowane przez brand managerów. Marketer staje się swoistym ekonomistą rynkowym, który integruje procesy: zdobywania i analizowania informacji, oceny konkurencji, rozwoju marketing-mix dla portfela oferty, wsparcia sprzedaży oraz obsługi klienta. Firmy, w których jeden z członków zarządu jest CMO są o wiele bardziej efektywne na rynku.
Zespoły marketingu mogą działać w trzech modelach:
Kwadrat, czyli szampan bez gazu.
Wszyscy są ułożeni, proceduralizowani, działają pod linijkę. Grzeczni urzędnicy marketingu, sumiennie wykonujący swoją pracę. Całość działań jest precyzyjnie zaplanowana, po inżyniersku ułożona jak klocki, od A do Z.
Koło, czyli sam gaz bez szampana.
Kreacja ponad wszystko. Feeria setek pomysłów, idei, projektów. Bal na całego. Artyści marketingu bez granic i oporów. Na koniec dnia przychodzi CFO i pyta co wynika z tej firmówki/domówki?
Szampan, czy koło wpisane w kwadrat lub kwadrat wpisany w koło.
Dążenie do równowagi obu elementów. Moim zdaniem najbardziej optymalny model działania czyli konwergencja cech Inżyniera i Humanisty (bądź jak Leonardo da Vinci w marketingu).
Jeżeli teraz w każdy z tych modeli działania wpiszesz poniższe 11 trendów (zachęcam do takich eksperymentów myślowych) uzyskasz 33 bardzo różnie rozwijające się strategie w każdej z kategorii. Dlatego zanim będziesz chciał rozwijać swój marketing i sprzedaż, zastanów się w którym jesteś modelu i czy jest on optymalny dla Twojej firmy.
11 trendów marketingu w 2020 roku
Customer Experience
Wszyscy zaklinają deszcz i opowiadają o budowaniu doświadczenia klienta. Tyle, że szara rzeczywistość skrzeczy na infoliniach, reklamacjach, obsłudze w sklepach, komunikacji w social media czy e-commerce. Najlepiej jest wtedy gdy chcesz coś kupić. Najgorzej, gdy masz problem jako klient, a pieniążki już zapłaciłeś. Budowanie dobrych doświadczeń klienta to analiza customer journey i wszystkich punktów styku, a nie kolejny program punktowy, nazywany „lojalnościowym”.
Data
Zbieramy i mamy dane. Super. Co dalej? Jak usprawniasz dzięki nim swój biznes? Gdzie Twoje insighty? Czy budujesz swoją ofertę pod ich kątem? Nowe marki? To jest wyzwanie. Drugie, to dane kontra Twoje doświadczenie. Intuicja mówi ci, że klienci lubią zielone, a dane pokazują, że niebieskie. Które wybrać? I trzecie wyzwanie: czy dać się zwariować ilości danych, które dostajesz? Jak wybrać te naijstotniejsze? Tutaj nawet sztuczna inteligencja ci jeszcze nie pomoże.
Organizacja
Marketing ma być częścią sprzedaży? A może dział sprzedaży podlegać pod marketing? Czy obie komórki mają działać oddzielnie, równolegle czy razem? A może nikomu nie jest potrzebny ten cały marketing bo pani Zosia od 20 lat robi targi i foldery? Dziś duże firmy uczą się organizacji od tych małych. Dlaczego? Ze względu na o wiele mniejsze zasoby, małe jest zwinne, szybkie, elastyczne i bardziej efektywne. Korporacja nie myśli o growth hackingu bo sobie może kupować zasięgi za miliony. A że połowa tych zasięgów kompetnie nie konwertuje? Jeżeli nie zmieniasz swojej organizacji marketingu i sprzedaży to jak się rozwijasz?