NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online

NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online


Odcinek #06 Nowe możliwości zarobkowe, nowe podejście do pracy

March 10, 2021

 


W #6 odcinku podcastu #SiećWdomu Paweł Oksanowicz i jego goście – Paweł Wierzbicki, partner w firmie Page Executive oraz Paweł Biarda z Nexery omawiają temat, który dotyczy nas wszystkich – temat pracy, do której podejście w czasie pandemii bardzo się zmieniło. Transformacja nastąpiła wyjątkowo szybko – wiele firm niemal z dnia na dzień przeniosło się w 100% do online’u, a praca zdalna spopularyzowała się na niespotykaną dotąd skalę. Czego potrzebują pracownicy, by efektywnie pracować z domu? Oczywiście odpowiednio wyposażonego stanowiska pracy – dlatego obok branży elektronicznej w pewnym momencie wzrosty odnotowała branża meblowa. Ważne są jednak także inne aspekty – na przykład – dla pracodawców konieczność stworzenia nowych metod pomiaru efektywności działań, a dla pracowników – poszukiwanie sposobów na rozdzielenie pracy od życia prywatnego. Popularyzacja pracy zdalnej otwiera też zupełnie nowe możliwości znalezienia zatrudnienia w firmach odległych od miejsca zamieszkania – w innych regionach czy nawet krajach. Zmieniły się też spotkania rekrutacyjne – większą rolę odgrywa teraz umiejętność autoprezentacji i komunikacji międzyludzkiej w formie zdalnej.



W tym odcinku usłyszysz:


· Ilu ludzi pracuje online?


· Moment przejścia – co było potrzebne, aby zorganizować pracę online?


· Jakie są potrzeby pracowników wykonujących obowiązki zdalnie?


· Jakie problemy wyniknęły z szybkiej transformacji na pracę zdalną?


· Czy byliśmy gotowi do tej nagłej zmiany?


· Jak praca zdalna wpłynęła na efektywność i jakość wykonywanej pracy?


· Jak zmierzyć efektywność pracownika działającego zdalnie?


· Z jakimi problemami mierzą się pracownicy a z jakimi pracodawcy?


· Jak oddzielić pracę od życia prywatnego, pracując z domu?


· Jakie nowe możliwości wniosła popularyzacja pracy zdalnej?


· Jakie umiejętności powinien mieć pracownik w dobie pracy online? Kto skorzysta?


· Jak sytuacja wpłynęła na rekrutacje? Jakie umiejętności są przydatne dla kandydatów do pracy?


· Jakie wyzwania niesie praca zdalna w dłuższej perspektywie czasowej?


· Jak przygotowany był biznes na tak radykalne zmiany?


· Czy firmy będą brać odpowiedzialność za zdrowie psychiczne pracowników?


· Jak się motywować do pracy online?


· Jakie błędy popełniają pracownicy w pracy zdalnej?



Dane, liczby, tendencje (Raport #RegionyNEXERY 2020):



· Kilka dni po wprowadzeniu wiosennego lockdownu 60% pracowników w Polsce deklarowało, że może przejść na pracę zdalną (Raport #RegionyNEXERY2020)


· W 2019 r. 70% mieszkańców deklaruje, że nie korzysta z pracy zdalnej (Raport #RegionyNEXERY2019)


· W czerwcu 2020 r.: 60% mieszkańców doświadczyło „home office” (Raport #RegionyNEXERY2020)


· 28% Polaków przyznało, że nie może pracować zdalnie. Główne bariery to rodzaj wykonywanej działalności (81%) i brak rozwiązań technologicznych w domu lub w firmie (19%) (Raport Praca Zdalna, Nexera)


· 67% ankietowanych uważa, że najbardziej przydatnym narzędziem w pracy zdalnej jest szybki i stabilny internet (Raport Praca Zdalna, Nexera)


· 37% badanych uważa, że tak samo efektywnie pracuje zdalnie, jak w biurze


· 18% jest bardziej efektywnych pracując z domu


· Największe trudności pracy zdalnej: 29% ograniczone możliwości pracy zespołowej, 27% zarządzanie zespołem (Raport Praca Zdalna, Nexera)


· 60% badanych uważa, że epidemia zmieni podejście do pracy i będziemy częściej pracować zdalnie (Raport Praca Zdalna, Nexera)


Dane, insighty zewnętrzne:


· W tygodniu po ogłoszeniu pandemii w Polsce wartość sprzedaży artykułów z kategorii „meble biurowe” na Allegro wzrosła o 30% (raport Deva i EasyCommerce)


· Już w IV kwartale 2019 r. ponad 60% pracowników deklarowało, że chciałoby od czasu do czasu pracować z domu (dane Michael Page, IVQ 2019)


· W marcu br. padł rekord – słowo „wideokonferencja” było wyszukiwane 20-krotnie częściej niż w na początku lutego (dane Google Trends)


· W drugiej połowie marca Zoom był drugą najczęściej pobieraną aplikacją na świecie - 131 mln pobrań. (Analizy Sensor Tower)


· W trakcie pandemii w formie zdalnej swoją pracę wykonuje około 25 proc. pracujących osób w Polsce (GUS, październik 2020)


· W Polsce 27% zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej, a w krajach OECD 40% pracowników (Polski Instytut Ekonomiczny)


· W 2020 r. dostęp do internetu posiadało 90,4% gospodarstw domowych i było to o 3,7 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. W skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do sieci przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się o 12,4 p. proc., a przez szerokopasmowe łącze stacjonarne – o 5,4 p. proc. (GUS, październik 2020)



 


loaded