NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online

NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online


Odcinek #04 E-zdrowie i telemedycyna

March 10, 2021


W #4 odcinku podcastu #SiećWdomu Paweł Oksanowicz podjął temat e-zdrowia i telemedycyny. Z wirtualnych usług medycznych do końca roku 2019 korzystali głównie posiadacze pakietów medycznych wykupowanych indywidualnie lub przez pracodawcę w dużych firmach medycznych. Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała jednak, że z telemedycyny zaczęły korzystać wszystkie osoby, bez względu na wiek, wykonywaną pracę i miejsce zamieszkania. Cyfrowe zdrowie, to jednak nie tylko rozwój odpowiedniej infrastruktury i nowych technologii. Jak podkreśla Artur Pruszko, dyrektor Forum e-Zdrowia, kwestią fundamentalną jest kwestia zaufania do państwa i zaufania do systemu. Powierzamy bardzo osobiste informacje o sobie i musimy mieć zaufanie do tego, jak te dane będą wykorzystywane. Zaufanie to zatem kluczowy aspekt, który pozwoli szybciej wdrażać nowe rozwiązania do opieki zdrowotnej. Z kolei Paweł Biarda z Nexery wskazuje wyniki badań, w których teleporady medyczne zostały zaskakująco pozytywnie ocenione przez pacjentów – na podobnym poziomie jak wizyta w gabinecie. Eksperci wskazują, że sytuacja związana z pandemią przymusiła do pewnego działania – do poszerzenia granic opieki zdrowotnej o pewne narzędzia. Niezbędne jest jednak zaprojektowanie zbudowanie kompleksowego systemu w oparciu o dostępne możliwości. To z kolei wymaga znacznych nakładów finansowych.




W tym odcinku usłyszysz:


· Czy telemedycyna jest możliwa bez medycyny?


· Czym telemedycyna różni się od zdalnej opieki zdrowotnej?


· Co jest niezbędne do sprawnej, zdalnej opieki medycznej?


· Jak przygotować lekarzy do tego, aby efektywnie wykorzystywali narzędzia zdalnej opieki zdrowotnej?


· Jakie elementy powinny być wykorzystywane w nowoczesnym systemie opieki zdrowotnej?


· Czy czeka nas automatyzacja danych i wykorzystywanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu?


· Czy technologia 5G będzie wspierać ochronę zdrowia?


· Jakie aspekty są kluczowe dla rozwoju cyfrowego zdrowia?


· Jak oceniane są teleporady? Do czego są przydatne?


· W jaki sposób rozwijać system ochrony zdrowia w oparciu o technologię?


· Czy obszar opieki zdrowotnej będzie wymagał coraz większych nakładów?


· Czy w przyszłości, dzięki sztucznej inteligencji, pacjenci będą leczyć się sami?




Dane, liczby, tendencje (Raport #RegionyNEXERY 2020):



· Placówki medyczne to zaraz obok szkół najważniejsze miejsca, w których powinien być szybki internet.


· Z telemedycyny zaczęły korzystać wszystkie osoby, bez względu na wiek, wykonywaną pracę i miejsce zamieszkania. Badania przeprowadzone na wiosnę br. przez SW Research dla Procontent pokazały, że ponad 1/3 respondentów skorzystała w czasie izolacji społecznej z wirtualnej wizyty, głównie na NFZ (ponad 73%).


· Pacjenci, którzy wzięli udział w ankiecie BioStatu, argumentowali wybór wirtualnych usług przede wszystkim obawą przed zakażeniem koronawirusem (57,5% odpowiedzi), a także ograniczeniami, jakimi podlegają placówki medyczne (57,4%). W ubiegłym roku zaś najważniejszymi kryteriami wyboru tego typu usług były możliwość łatwej i szybkiej rejestracji (52,2%) oraz diagnostyki pacjenta na odległość (46,6%).


· Tegoroczne badania pokazały też, że zdecydowana większość respondentów pozytywnie ocenia e-porady (87,7%). Według SW Research dla 70% pacjentów miały one taką samą wartość, jak fizyczne wizyty w gabinecie lekarskim (70%).


· Istotne jest zatem, aby placówki medyczne miały dostęp do dobrej jakości połączenia sieciowego – potwierdziło to 73% respondentów biorących udział w badaniu #RegionyNEXERY





loaded