NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online

NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online


Odcinek #03 Coraz więcej spraw online

March 10, 2021


To swoisty paradoks, że o transformacji cyfrowej, która wydarzyła się praktycznie z dnia na dzień w marcu 2020 roku przesądziły powody zdrowotne. W jednej chwili na naszych oczach wiele aspektów życia przeniosło się do online’u. Technologie, które to umożliwiły, były dostępne już wcześniej – potrzebny był jednak decydujący, silny impuls, który spowodował masowe ich wykorzystanie w codziennych sprawach. Globalna sieć to teraz nie tylko treści informacyjne, rozrywkowe i media społecznościowe, ale też kwestie administracyjne, edukacyjne, służbowe a nawet medyczne. Te trendy wydają się nieodwracalne, a rozwój infrastruktury sieciowej gwarantującej szybki i stabilny dostęp do sieci w całym kraju jest niezbędny. W #3 odcinku podcastu #SiećWdomu Paweł Oksanowicz rozmawia ze swoimi gośćmi – Pawłem Pilarczykiem z ITBiznes.pl oraz Pawłem Biardą z Nexery o aspektach życia, które przeniosły się do cyfrowego świata – o możliwościach, zagrożeniach, wyzwaniach i o wreszcie perspektywach, które rysuje nam cyfrowy świat.



W tym odcinku usłyszysz:


· Czy online nas personalizuje czy powoduje, że stajemy się podobni do siebie?


· Czy po pandemii możliwy jest odwrót od internetu?


· Jak sprawdziło się przymusowe przeniesienie tak wielu spraw do online’u?


· Co było decydującym powodem przyspieszonego transferu do cyfrowego świata?


· Jakie branże najbardziej korzystają z transformacji cyfrowej?


· Jakie są strategie adaptacji poszczególnych branż do nowej rzeczywistości?


· Kiedy i czy będzie możliwe przeniesienie życia całkowicie do świata cyfrowego? Jakie są bariery?


· Jak obecnie wygląda stan infrastruktury sieciowej w mniej rozwiniętych regionach?


· Jak mierzyć zapotrzebowanie na szybki internet? Jakie są „twarde” i „miękkie” mierniki?


· Czy wszędzie w Polsce powinien być dostępny taki sam, dobry jakościowo dostęp do internetu?


· Czy 5G jest konkurencją dla światłowodu?


· Czy czeka nas jeden system autoryzujący w świecie cyfrowym?


· Jaka jest przyszłość mediów w związku z rozwojem online’u?


· Czy galerie handlowe zamienią się w centra rozrywki, tracąc funkcję handlową na rzecz e-commerce?






Dane, liczby, tendencje (Raport #RegionyNEXERY 2020):


· Obserwujemy istotny wzrost wykorzystywania internetu w życiu codziennym w tegorocznej edycji badania (szczególnie dokonywania zakupów i załatwiania spraw urzędowych przez internet).


· 95% korzystających z Internetu na badanym obszarze korzysta z bankowości elektronicznej. Rachunki przez Internet opłaca 94% korzystających. Zakupy przez Internet robi 93% użytkowników Internetu, z czego 1/2, to regularni użytkownicy, korzystający z zakupów internetowych co najmniej raz na 2 tygodnie.


· Sprawy urzędowe przez internet są załatwiane nieco rzadziej (71%), jednak aż o 30 p.p. częściej niż w roku ubiegłym. Około 80% mieszkańców chciałoby załatwiać sprawy urzędowe przez internet (istotnie częściej niż w zeszłorocznej edycji) a 75% jest zdania, że załatwianie spraw urzędowych trwa zbyt długo. Nie obserwujemy wyraźnych różnic w wykorzystywaniu internetu w życiu codziennym w grupach wiekowych, poza tymi, które wynikają bezpośrednio z etapu życia.


· Ponad 70% mieszkańców deklaruje zainteresowanie oglądaniem telewizji przez internet, co stanowi ponad 20% wzrost w porównaniu do pomiaru w roku 2019.


· Niezależnie od regionu, ponad 90% badanych przedsiębiorstw korzysta z płatności elektronicznych. E-fakturowanie oraz posiadanie własnej strony internetowej zdarza się nieco rzadziej, ale w dalszym ciągu u ponad połowy badanych firm. Połowa firm korzysta z mediów społecznościowych.


· Blisko 40% przedsiębiorców jest zdania, że podniesienie prędkości Internetu pozytywnie wpłynęłoby na rozwój firmy – istotnie częściej niż w roku ubiegłym.


· Zdecydowana większość firm prowadzi tradycyjny biznes nieinternetowy. Większość nie korzysta z zewnętrznych usług IT. Ponad połowa (istotnie więcej niż w roku ubiegłym) przedsiębiorców uważa Internet za podstawowe źródło o trendach rynkowych, branży.


· Najczęstszymi problemami zgłaszanymi przez przedsiębiorców powodowanymi przez zbyt wolny internet są za wolne ładowanie się stron oraz zrywanie połączeń.


· Dla większości firm, niezależnie od regionu, głównym łączem jest przewodowe łącze stałe.



loaded