NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online

NEXERA - #SiećWdomu – o tym, jak łączymy regiony online


Odcinek #02 Łącze, które wyrównuje szanse i możliwości

March 10, 2021


Szybkie, stabilne łącze internetowe staje się we współczesnym świecie równie ważne, jak woda czy prąd. W #2 odcinku podcastu #SiećWdomu goście Pawła Oksanowicza – Zbigniew Gajewski z Ośrodka dialogu i analiz ThinkTank oraz Paweł Biarda z Nexery zgadzają się, że szybki internet jest jednym z kluczowych aspektów wyrównywania szans i możliwości mieszkańców miast i obszarów wiejskich. To wyrównanie szans dotyczy nie tylko dostępu do rozrywki, możliwości załatwiania spraw urzędowych, robienia zakupów czy wykonywania pracy zdalnej, ale przede wszystkim szeroko rozumianej edukacji. Nie wystarczy samo zapewnienie odpowiedniej infrastruktury – równie ważnym czynnikiem jest efektywne rozwijanie kompetencji cyfrowych społeczeństwa.




W tym odcinku usłyszysz:


· Jak rozwój internetu ma się do rozwoju Polski, w tym Polski terenowej?


· Komu internet jest potrzebny najbardziej?


· Jak w praktyce wygląda wykorzystanie internetu w różnych regionach kraju?


· Jakie są faktyczne podziały kraju pod względem dostępu do infrastruktury cyfrowej?


· Czy korzystanie z internetu w Polsce jest już powszechne?


· Co w praktyce oznacza wyrównywanie szans dzięki szybkiemu łączu internetowemu?


· Jakie warunki muszą być spełnione, by faktycznie szanse pomiędzy regionami wyrównały się?


· Jak wygląda różnica pomiędzy korzystaniem z internetu w mieście, a jak na wsi?


· Dla kogo dostęp do szybkiego internetu stwarza nowe szanse?


· Czy dobre łącze internetowe może wpływać na migracje ludności? Czy może przeciwdziałać wyludnianiu obszarów wiejskich?


· Czy młodzi ludzie będą mogli realizować swoje ambicje tam, skąd pochodzą?


· Co stanowi wyzwanie na obszarach, gdzie pojawia się dostęp do szybkiego internetu?


· Co jest miernikiem wyrównywania szans?


· Jakie wyzwania dla edukacji stawia rozwój infrastruktury cyfrowej?


· Jakie możliwości przed edukacją infrastruktura cyfrowa otwiera?


· Czy dostęp do szybkiego łącza internetowego powinien być zagwarantowany prawem?


· Czy możliwe jest zagwarantowanie szybkiego łącza wszędzie?



Dane, liczby, tendencje (Raport #RegionyNEXERY 2020):


Edukacja


· Przebadani nauczyciele z Regionów NEXERY jako miejsce, w którym powinien być dostęp do szybkiego internetu, najliczniej (86%) wymieniają szkoły. Ta odpowiedź była wskazywana częściej niż dom (69%) czy urząd (61%). Pracownicy oświaty zapytani, kto powinien zapewnić uczniom dostęp do internetu, tak samo często jak rodzice wskazują szkoły (po 20%). Pozostali (60%) są zdania, że uczniowie powinni mieć dostęp do szybkiego internetu i w szkole, i w domu.


· Jeden na trzech nauczycieli (34%) twierdzi, że szkoła, w której pracuje, ma w planach zwiększenie prędkości internetu, co może być sygnałem, że obecna sieć nie spełnia oczekiwań dyrekcji.


· Nauczyciele doceniają szybkie łącze również za niezakłócone wideokonferencje, dostęp do chmury, czyli wirtualnego dysku, przy pracach projektowych uczniów oraz podczas współpracy z innymi szkołami za pomocą mediów społecznościowych.



Przedsiębiorczość


· Odpowiedzi ankietowanych na pytanie „Jakie są najważniejsze korzyści, jakie daje szybki internet w pracy przedsiębiorcy?”


- Gdyby go nie było, nie byłoby firmy.


- Szybkość komunikacji pomiędzy działami w firmie, wyszukiwanie klientów, przedmiotów, materiałów do działalności.


- Możliwość przeniesienia usług z hostingu na własne serwery.


- Mamy kilka lokalizacji, priorytetem jest komunikacja z naszymi lokalizacjami, pracujemy na trzech serwerach.


- Błyskawiczny dostęp do danych w chmurze, kontakty video z kontrahentami, sprawy urzędowe przez internet.


· Na pytanie dotyczące tego, jakie narzędzie ankietowani uważają za najbardziej przydatne w pracy zdalnej, 67% odpowiedziało, że jest nim szybki i stabilny internet.


· Z danych Google Trends wynika, że w tygodniu 22-28 marca padł rekord – słowo „wideokonferencja” było wyszukiwane 20-krotnie częściej niż w okresie 2-8 lutego.


· Zdaniem 59% respondentów pandemia uświadomiła, jak dużo czasu tracimy w pracy na niepotrzebne spotkania, które można przeprowadzić w inny sposób, np. telefonicznie czy w formie spotkań wideo. Tyle samo (59%) uważa, że gdy wszystko wróci do normy, będziemy częściej korzystać z nowych technologii w pracy. Oczywiście pod warunkiem, że pracownicy będą mieli do tych technologii dostęp.


· Szkolenie online można odbyć z dowolnego miejsca, czasem nawet w dowolnym czasie. Wystarczy komputer podłączony do stabilnej sieci. 29% przedsiębiorców deklaruje, że korzysta z kursów i szkoleń organizowanych w internecie.


· Rekrutacje online: Rozmowa na odległość pozwala pozyskiwać pracowników właściwie z każdego zakątka świata, co umożliwia dotarcie do specjalistów, których może brakować w najbliższej okolicy.



Urzędy, administracja samorządowa i państwowa


· Załatwianie spraw online: 97% urzędników biorących udział w naszym badaniu stwierdziło, że mieszkańcy mogą zgłaszać sprawy za pośrednictwem internetu.


· Zdaniem urzędników nie tylko niewiedza o usługach świadczonych przez e-urzędy powoduje, że nie wszyscy mieszkańcy załatwiają sprawy urzędowe online. Najczęściej wymienianymi przeszkodami są brak dostępu do internetu/ za słaby internet (37%) oraz przywiązanie do starych nawyków.


· Najczęściej wymienianą przez urzędników barierą, która stoi na drodze do załatwiania spraw urzędowych online, jest brak dostępu do internetu lub za słabe łącze. W gminach miejskich na ten problem wskazuje 36% badanych, a w gminach wiejskich 44%.


· Niewydajna sieć powoduje też wiele problemów w pracy samych urzędników. 43% z nich wymienia zbyt wolno ładujące się strony, 28% zrywające się połączenia nawiązywane np. przez Skype, 24% problemy z płynnym oglądaniem treści wideo, a co piąty (20%) problemy z pobieraniem materiałów z internetu.


· Szybki internet to też większa transparentność działań administracji i partycypacja obywatelska.



loaded